Lokalizacja GPS sposobem na złodzieja? Sprawdzamy!

Felga od czarneg auta
Nowoczesne systemy GPS zapobiegają kradzieżom, a także zapewniają bezpieczeństwo. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chociaż liczba kradzieży samochodów z roku na rok jest coraz mniejsza, statystyki nadal nie napawają optymizmem. Szacuje się, że każdego dnia w Polsce znika 25 pojazdów. Można jednak tego uniknąć, w czym pomaga lokalizacja GPS. Dowiedz się, jak to działa.

Każdy samochód wyposażony jest w system alarmowy, który uruchamia się w momencie podejmowania próby otworzenia auta. Problem w tym, że doświadczeni złodzieje mają swoje sposoby, pozwalające obejść tego rodzaju zabezpieczenia. Są w stanie poradzić sobie także z bardziej zaawansowanymi metodami, takimi jak blokada skrzyni biegów, blokada kolumny kierowniczej, blokada zapłonu.

Jak działa lokalizacja GPS?

Lokalizacja GPS nie jest żadną nowością, ale obecnie staje się coraz popularniejsza. Chociaż nie chroni ona przed samą kradzieżą samochodu, to pozwala – z dużą skutecznością – ustalić jego lokalizację.

Lokalizacja GPS wykorzystuje rodzaj nawigacji satelitarnej, która bazuje na przekazywaniu sygnału za pośrednictwem fal emitowanych ze sztucznego satelity. Specjalnie skonstruowany odbiornik umożliwia przechwytywanie sygnałów, a następnie przetwarza je na użyteczne informacje. Wykorzystuje się przy tym czas potrzebny na dotarcie sygnału między satelitą a odbiornikiem. Na tej podstawie określana jest lokalizacja. Dzięki temu można szybko i łatwo sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się skradziony pojazd.

Problem w tym, że złodzieje samochodów są coraz bardziej sprytni. Korzystają m.in. z zagłuszarek, których działanie polega na tłumieniu wysyłanych sygnałów. W efekcie uniemożliwia to zlokalizowanie pojazdu. Jednak i to można obejść, wystarczy skorzystać z usług świadczonych przez liderów w branży security.

Profesjonalna lokalizacja GPS oferowana m.in. przez GPS Konsalnet pozwala:

  • odnaleźć skradziony pojazd – lokalizacja odbywa się za pomocą technologii GPS połączonej z technologią radiową; dzięki temu złodziej nie będzie w stanie zagłuszyć sygnału, a samochód może być odnaleziony nawet wtedy, gdy zostanie umieszczony w kontenerze;
  • automatycznie zablokować skradzione auto, uniemożliwić jego odholowanie, a nawet wykryć obecność właściciela samochodu (po połączeniu z immobiliserem).

Lokalizacja GPS nie tylko samochodów

Nie tylko samochody, ale również motocykle stają się łupem złodziei. I w tym przypadku lokalizacja GPS przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia sprawdzenie, gdzie aktualnie znajduje się jednoślad, który został skradziony. To jednak nie wszystko, ponieważ zaawansowany system GPS może wysłać także automatyczne powiadomienie o wypadku, dzięki czemu służby ratunkowe mają szansę znacznie szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia.

Lokalizacja GPS to nie tylko szansa na szybkie odnalezienie skradzionego pojazdu. Nowoczesne systemy zapobiegają kradzieżom, a także zapewniają bezpieczeństwo


Materiał partnera zewnętrznego