Kolory, dźwięki, zapachy i smaki mogą być stonowane, pełne energii, refleksyjne, rozmarzone, eleganckie, szykowne, melancholijne. Niektórzy ludzie posiadają zdolność bezpośredniego odbierania pewnych doznań zmysłowych jako zjawisk odbieranych normalnie przez inne zmysły, np. widząc błękit doświadczają prawdziwego chłodu. Zjawisko to nazywamy synestezją – wszyscy jednak, bez żadnych specjalnych zdolności, potrafimy skojarzyć nasze zmysłowe doznania z nastrojami, emocjami czy cechami osobowości. Dotyczy to także perfum: zapach perfum dookreśla osobowość człowieka, który ich używa. W związku z tym wybór odpowiedniego zapachu staje się sposobem na kreowanie swojego wizerunku.
Co perfumy mówią o człowieku?
Większość dostępnych na rynku perfum to złożone kompozycje, nie odpowiadające bezpośrednio konkretnym cechom charakteru. Jeśli chcemy więc sprawdzić sami, jaki zapach pasuje do naszej osobowości, wybierzmy ciekawe lane perfumy o prostym profilu zapachowym. Przekonamy się łatwo, że zapachy cytrusowe odpowiednie są dla osób pełnych energii, charyzmatycznych, silnych i pewnych siebie. Kojarzą się one jednak także z inteligencją i poczuciem humoru. Nuty kwiatowe właściwe są dla osób o introwertycznym charakterze, wyważonych i spokojnych. Nie jest tak jednak zawsze. Zapach róży pasuje wprawdzie do osób ostrożnych i ceniących introspekcję, kojarzy się jednak także z klasyczną elegancją, ambicją i ciekawością świata. Jaśmin odpowiedni jest dla osób lubiących przygody, podróże i częste zmiany w życiu. Sprawa zapachów kwiatowych jest zresztą skomplikowana – każdy kwiat wyraża przecież inne emocje. Wanilia to ciepło i spokój, ale także słodycz. Zapachy ziemi i drewna charakterystyczne są dla indywidualistów, osób o nietypowym i wyrafinowanym smaku, które często łączą się z dużą inteligencją. Drewno sandałowe charakteryzuje perfekcjonistów i ludzi sukcesu. Silny aromat piżma pasuje do osób zmysłowych, zalotnych, a także nieco kapryśnych i zmiennych. Świat zapachów może więc wyrazić nawet najbardziej subtelne odcienie emocjonalne, a tym samym wyrazić całą złożoność ludzkiej osobowości.
Druga strona medalu
Wybierając na przykład perfumy nalewane możemy także kierować się nieco inną zasadą ich doboru. Są bowiem zwolennicy tezy, że nasz zapach powinien nieco kontrastować z usposobieniem. Tak więc osoby o mocnym czy trudnym charakterze odejmują sobie nico drapieżności lekkimi, zwiewnymi zapachami. Z kolei ci, którzy są niepewni siebie, nieco nieśmiali powinni dodać sobie nieco charakteru cięższym zapachem. Zasada ta sprawdza się zwłaszcza przy prowadzeniu rozmów handlowych czy innych podobnych aktywnościach, kiedy chcemy niewerbalnie oddziaływać na naszego rozmówcę, tworzyć pewien dysonans poznawczy i nieco zaskoczyć drugą osobę.
Czy perfumy kształtują nasz charakter?
Mówiliśmy o tym, jak poszczególne zapachy odpowiadają emocjom i cechom osobowościowym. Dobór odpowiednich perfum pozwala jednak nie tylko na uwypuklenie i zaprezentowanie światu określonych cech naszej osobowości. Perfumy to coś jeszcze więcej: zapach nie tylko oddaje nasz charakter, ale także w pewnym stopniu kształtuje naszą osobowość i pozwala na jej zmianę. Także do tego celu warto wybrać perfumy lane: wyraziste nuty zapachowe pozwolą nam nie tylko na drobne zmiany w świecie naszych emocji, ale też na drobne i niewinne oszustwo, na przedstawienie się światu tak, jak chcielibyśmy, aby nas postrzegał. Podobnie postępujemy przy aromatoterapii: zmiana zapachu zmienia tak świat, który nas otacza, jak i nas samych.
Ubrania, makijaż i biżuteria muszą być dostosowane nie tylko do wyglądu, ale także do charakteru kobiety. Możliwe są jednak drobne zmiany, które poprawią nasz nastrój, zmienią panujące w nas emocje, a wreszcie wyeksponują i wzmocnią te cechy osobowości, na których najbardziej nam w danym momencie zależy. To samo dotyczy perfum – warto jednak mieć pełną kontrolę, którą dadzą nam perfumy nalewane, zastępujące narzucone odgórnie mieszanki.
Artykuł powstał we współpracy z francuskieperfumy.pl
OLI