Konturowanie twarzy – jak uzyskać naturalny efekt?

modelka konturowanie twarzy
Trzeba pamiętać, że aby konturowanie wyglądało naturalnie, trzeba je wykonać, sięgając po odpowiednie produkty oraz akcesoria | fot.: materiał partnera

Podkład i korektor nałożone? Zatem teraz czas na cienie do powiek, tusz i pomadkę. Ale zaraz, zaraz! To jeszcze nie wszystko! Jest jeszcze jeden ważny element makijażu – zarówno dziennego, jak i wieczorowego – o którym nie można zapominać. Chodzi o konturowanie. To prosta technika, która nadaje twarzy trójwymiarowej głębi oraz pięknego blasku. Zobacz, jak nakładać bronzer, róż i rozświetlacz, aby uzyskać naturalny efekt!

Co to jest konturowanie?

Konturowanie to technika makijażu, która pozwala optycznie „wyrównać” kształt twarzy do owalu, który jest uznawany za najbardziej atrakcyjny. Umiejętne nałożenie kosmetyków takich jak bronzer, róż oraz rozświetlacz pozwoli Ci:

  • wysmuklić całą twarz i jej poszczególne obszary, np. nos,
  • nadać buzi trójwymiarowej głębi, a co za tym idzie – podkreślić jej atrakcyjność,
  • dodać twarzy zdrowego, promiennego blasku.

Dlatego warto sięgać po produkty do konturowania także na co dzień. Ale uwaga! Trzeba pamiętać, że aby konturowanie wyglądało naturalnie, trzeba je wykonać, sięgając po odpowiednie produkty oraz akcesoria. W innym przypadku efekt może być zbyt mocny, a przecież nie każdy chce wyglądać jak Kim Kardashian, od której moda na kontur się zaczęła. Celebrytce pasuje wyraziste podkreślenie kości policzkowych – zwłaszcza gdy błyszczy w świetle kamer. Na czerwonym dywanie czy w studio telewizyjnym makijaż wygląda po prostu inaczej. Jednak Ty, w codziennym make-upie, wcale nie potrzebujesz mocnego „odcięcia” i widocznych z daleka brązowych cieni pod kością jarzmową!

Od czego zależy dobre konturowanie?

To, czy efekt konturowania z jednej strony będzie naturalny, a z drugiej odpowiednio wymodeluje twarz, zależy od kilku elementów.

Odpowiednia kolorystyka produktów do konturowania

Nie wybieraj przypadkowego zestawu produktów do konturowania bez dopasowania ich do swojej karnacji! To szczególnie istotne, gdy Twoja skóra jest wyjątkowo jasna, ma specyficzne, np. oliwkowe, podtony lub jest dość ciemna. Kosmetyki do konturowania powinny tylko odrobinę odznaczać się od kolorytu skóry i nałożonego na nią podkładu. Pamiętaj też, że:

  • najlepsze bronzery to te utrzymane w neutralnych lub lekko chłodnych odcieniach brązu; powinny być również matowe. Te z opalizującymi drobinkami zostaw do „opalania” skóry,
  • róże w odcieniach brzoskwini pomogą Ci odmłodzić optycznie twarz i nadać jej zdrowego, dziewczęcego rumieńca,
  • bardzo mocne rozświetlacze, które dają efekt intensywnej tafli, lepiej zostawić do makijażu wieczorowego lub nakładać je bardzo delikatnie, sięgając po nieco grubszy pędzel do rozświetlacza, np. ten z kolekcji Annabelle Minerals.

Dobre akcesoria, np. pędzel do rozświetlacza, różu itp.

Nie nakładaj bronzera pędzlem do pudru czy podkładu, a rozświetlacza takim do cieni do powiek! Dlaczego? Ponieważ nieodpowiednio dobrany kształt przyboru może spowodować np. zbyt mocną koncentrację pigmentu (i nienaturalny efekt) lub uniemożliwić precyzyjne nałożenie produktu. Lepiej zainwestować w zestaw 2-3 dobrych pędzli, które ułatwią pracę!

Właściwa technika nakładania

Istotne jest dobranie odpowiedniego miejsca aplikacji kosmetyków do konturowania:

  • rozświetlacz nakładaj na szczyty kości policzkowych, a także muśnij nim przestrzeń powyżej łuku brwiowego oraz szczyt nosa i tzw. łuk Kupidyna,
  • bronzer powinien trafić przede wszystkim pod kości jarzmowe, a także np. na boki twarzy – jednak jego rozkład dopasuj do kształtu twarzy: tak, aby wyrównać go do owalu,
  • różem muśnij środkową część policzka.

Pamiętaj, żeby nakładać produkty do konturowania w niewielkiej ilości – cienka warstwa będzie wyglądała naturalnie, a efekt zawsze możesz wzmocnić kolejną (tylko tam, gdzie jest naprawdę potrzebna).

Pamiętaj o tych zasadach, a kontur Twojej twarzy zawsze będzie się prezentował naturalnie!


Materiał partnera zewnętrznego