Retibrazja – jakie efekty oferuje złuszczanie retinolem?

retibrazja
W przypadku retibrazji złuszczanie naskórka następuje po około 3 dniach od momentu wizyty w gabinecie kosmetycznym | fot.: Fotolia

Zima to idealny czas dla wszelkiego rodzaju zabiegów złuszczających. Kuracje tego typu często przynoszą natychmiastowe rezultaty, lecz w celu uzyskania satysfakcjonujących i długotrwałych efektów, najlepiej przeprowadzić pełną terapię. Warto również pamiętać, że do eksfoliacji wykorzystuje się rozmaite kwasy, które dodatkowo mają różne stężenie.

Obecnie dużą popularnością cieszy się eksfoliacja z zastosowaniem retinolu. Zabieg ten ma działanie silnie złuszczające, przez co jest przeznaczony głównie dla skóry dojrzałej – dotkniętej przebarwieniami czy trądzikiem. Retibrazja przede wszystkim pobudza keratynizację (złuszczanie), dzięki czemu wyrównuje koloryt, odmładza i zmniejsza wydzielanie sebum. Co więcej, w parze z retinolem często stosuje się witaminę C, która wzmacnia naczynia krwionośne, wspomaga rozjaśnianie przebarwień oraz ujędrnia i zagęszcza skórę, stymulując syntezę włókien podporowych (kolagenu i elastyny).

Na okolice twarzy, szyi, dekoltu, oczu i dłoni

Zabieg retibrazji zapewnia głęboką, biologiczną odnowę skóry. Można go wykonywać zarówno na twarzy, szyi oraz dekolcie, jak i na grzbietach dłoni. W zależności od potrzeb, kurację przeprowadza się też w innych obszarach ciała. Przykładowo: połączenie retinolu i witaminy C pozwala na uzyskanie doskonałego efektu odmłodzenia i rozświetlenia okolic oczu. Natomiast pełna kuracja składa się zazwyczaj z serii zabiegów (od 1 do 6), wykonywanych w odstępach co 4 tygodnie.

W przypadku retibrazji złuszczanie naskórka następuje po około 3 dniach od momentu wizyty w gabinecie kosmetycznym. Konkretny okres jest tutaj uzależniony od czasu aplikacji retinolu oraz indywidualnych predyspozycji osoby odwiedzającej salon urody. Warto podkreślić, że na intensywność złuszczania ma również wpływ decyzja kosmetologa, który przed wykonaniem zabiegu przeprowadza wnikliwy wywiad. Pozwala to na dostosowanie kuracji złuszczającej do oczekiwań klientki lub klienta.

Efekty złuszczania za pomocą retinolu

Rezultaty retibrazji są często widoczne już po pierwszej wizycie w salonie kosmetycznym. Niemniej, efekt końcowy terapii będzie zawsze uzależniony od liczby wykonanych zabiegów oraz ich intensywności. Ponadto, przed rozpoczęciem kuracji złuszczającej tego typu zawsze należy sprawdzić przeciwwskazania do jej przeprowadzenia.

W celu zmniejszenia dyskomfortu klienta zalecamy najczęściej, aby na początku serii zabiegów eksfoliacji zastosować kwas o mniejszym stężeniu oraz w krótszym czasie. Dopiero przy kolejnych wizytach intensywność i długość aplikacji retinolu można zwiększyć, co pozwala uzyskać lepszy efekt końcowy – wyjaśnia Emilia Rechul, kosmetolog gabinetu Qclinique.

Retibrazja – zalecenia i przeciwwskazania do zabiegu

Retibrazja jest zabiegiem odpowiednim dla wszystkich rodzajów skóry (z wyjątkiem mocno unaczynionej). Do każdej kuracji kosmetycznej trzeba się jednak odpowiednio przygotować – zapoznać z przeciwwskazaniami oraz informacją o zaleceniach. Przed wizytą w salonie kosmetycznym z pewnością nie należy stosować samoopalaczy. Wskazane jest także zaprzestanie opalania skóry, depilacji woskiem oraz wszelkich peelingów. Natomiast w przypadku mężczyzn, w dniu zabiegu nie zaleca się golenia twarzy.

Warto podkreślić, że płytko unaczyniona skóra to nie jedyne przeciwwskazanie do kuracji złuszczającej z użyciem retinolu. Wykonanie tego zabiegu jest również niemożliwe w przypadku stwierdzenia przerwanej ciągłości naskórka (zadrapania, otarcia, rany) oraz zakażenia bakteryjnego, wirusowego czy grzybiczego.

Jeżeli chodzi o zalecenia po przeprowadzeniu retibrazji, na pewno trzeba wtedy unikać opalania się (minimum przez miesiąc), korzystania z basenu i sauny (2 tygodnie), nakładania makijażu (1 tydzień), intensywnej aktywności fizycznej (kilka dni), odrywania złuszczającej się skóry, peelingów oraz kosmetyków z alkoholem i kwasami AHA, BHA, PHA. Zamiast tego, warto stosować kremy ochronne z fotoprotekcją UV (SPF 50) oraz preparaty o działaniu łagodząco-regenerującym (np. Cetaphil).

Po zabiegu eksfoliacji z witaminą A skóra często ulega podrażnieniu, zaczerwienieniu czy też swędzeniu. Dzieje się tak, ponieważ m.in. w zależności od stężenia kwasu, naskórek złuszcza się w mniejszym lub większym stopniu. Jednocześnie rozpoczyna się także produkcja nowych komórek naskórka – tłumaczy Emilia Rechul.


RED

Tags from the story
, ,