Czy wszywka alkoholowa jest skutecznym sposobem na leczenie uzależnienia?

choroba alkoholowa
Jedną z metod pomocniczych, która w przeszłości oraz obecnie wykazuje bardzo dobre efekty jest wszycie wszywki alkoholowej | fot.: stock.adobe.com

Wszywka alkoholowa, to skuteczne rozwiązanie dla osób walczących z alkoholizmem.

Choroba alkoholowa jest bardzo trudna do wyleczenia. Wyjście z nałogu może trwać latami i wymaga od chorego wiele determinacji, samozaparcia i szczerej chęci wyzdrowienia. Leczenie musi przebiegać wielotorowo, nie istnieje tylko jedna metoda, która będzie skuteczna w walce z uzależnieniem.

Jedną z metod pomocniczych, która w przeszłości oraz obecnie wykazuje bardzo dobre efekty jest wszycie wszywki alkoholowej. Jest to bardzo popularna metoda, która pozwala choremu pozostać w abstynencji, przez co zwiększa jego szanse na pozytywne zakończenie leczenia alkoholowego. Wszywka alkoholowa potocznie nazywana Esperalem (gdyż taką nazwę w przeszłości nosiła substancja czynna tabletek wszywanych do organizmu) niesie ze sobą wiele dobrego dla każdego alkoholika, który chce walczyć z nałogiem.

Wszywka alkoholowa Esperal – dla kogo dedykowana jest terapia?

Wszycie wszywki alkoholowej dedykowane jest dla wszystkich osób uzależnionych od alkoholu, które świadomie chcą podjąć walkę z leczeniem alkoholizmu. Esperal znacząco zwiększa szansę na wyjście z nałogu, zwłaszcza, gdy połączone jest z psychoterapią, lub jest pierwszym krokiem w walce z chorobą.

Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, są to między innymi choroby układu krążeniowego, przebyte zawały oraz niektóre z chorób psychicznych.

Na czym polega wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to tabletki z substancją czynną zwaną Disulfiramem (dawniejsza nazwa Esperal), które umieszczane są w ciele osoby uzależnionej od alkoholu. Disulfiram, to substancja, która w połączeniu z alkoholem etylowym zaburza działanie wątroby na metabolizm alkoholi właśnie, powodując nagromadzenie się alkoholu w organizmie i wywołując objawy podobne do silnego zatrucia alkoholowego.

Warto wspomnieć, że Disulfiram wszyty do organizmu nie daje o sobie znać, dopóki uzależniony nie napije się alkoholu. W stanie trzeźwości nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nieprzyjemności, a dzięki swojemu uaktywnianiu się po spożyciu alkoholu, wzbudza wstręt do ponownego napicia się u osoby zaszytej.

Sam zabieg wszycia wszywki polega na podskórnym umieszczeniu tabletek z Disulfiramem w okolicach łopatki lub na pośladku. Zabieg wykonywany jest na znieczuleniu miejscowym, trwa około pół godziny i jest w pełni bezpieczny dla pacjenta, jeżeli wykonany jest przez doświadczonego lekarza.

Gdy osoba uzależniona z aktywną wszywką spożyje alkohol, uaktywni się substancja czynna Disulfiram, dając bardzo nieprzyjemne skutki. Pojawią się między innymi:

  • bóle głowy i zawroty,
  • mdłości oraz wymioty,
  • silne pocenie się, zaczerwienienie twarzy,
  • przyspieszone tętno,
  • wysypka na skórze,
  • duszności,
  • ogólne uczucie lęku i niepokoju.

Disulfiram w organizmie po wypiciu alkoholu działa niemal natychmiastowo. Już po około 10 minutach pojawiają się pierwsze symptomy i potrafią utrzymać się nawet do 10 godzin. Dzięki takiemu działaniu, uzależniony zaczyna odczuwać niechęć do alkoholu, przez co łatwiej pozostać mu w trzeźwości.

Stosowanie wszywki alkoholowej a leczenie alkoholizmu

Wszywka alkoholowa Esperal jest skuteczną metodą w leczeniu alkoholizmu. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko metoda, a nie skuteczny sposób na wyjście z nałogu! Wszywka tylko z połączeniu z dalszym leczeniem, takim jak psychoterapia grupowa bądź indywidualna, daje skuteczny efekt. Samo zastosowanie Esperalu może być skuteczne tylko w trakcie jego działania. Zdarza się bowiem często, że uzależniony bez metod pomocniczych po zakończeniu działania leku wraca do picia

W Polsce stosowanie Disulfiramu jest bardzo powszechne, stosuje się go jako metoda pomocnicza, oczywiście pod okiem specjalistów. Wszycie wszywki alkoholowej wymaga świadomej i pisemnej zgody pacjenta. Zabieg nie jest refundowany, a samo „zaszycie się” nie leczy choroby alkoholowej, dlatego należy pamiętać, że tylko pełna terapia leczenia alkoholizmu będzie skuteczna. Samo zastosowanie wszywki alkoholowej może nie być do końca skuteczne.

Wszywka alkoholowa Esperal – skuteczność Disulfiramu

Wszycie Disulfiramu jest metodą pomocniczą, która pomaga przerwać ciąg alkoholowy. Pacjent, pozostając w trzeźwości jest w stanie powrócić do swojego dawnego życia, chociaż częściowo. Jest w stanie pójść do pracy, odnowić kontakty z bliskimi, wypełniać swojego obowiązku domowe. Dzieje się tak, dzięki niepożądanym skutkom ubocznym, które wywołuje napicie się alkoholu nawet w minimalnej ilości. Uzależniony zaczyna odczuwać wstręt i odrzucenie na samą myśl o alkoholu. Jest to metoda awersyjna, która skutecznie powstrzymuje od kolejnego upicia się.

Przed dokonaniem zabiegu, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, informując go równocześnie o wszystkich niepożądanych skutkach ubocznych, które mogą pojawić się po napiciu się alkoholu etylowego. Osoba uzależniona z pełną świadomością zgadza się na zabieg, wiedząc, co może spotkać ją po sięgnięciu po kieliszek, gdy już się zaszyje.

Disulfiram uwalniany jest do organizmu przez 8-12 miesięcy, a po tym czasie, jeżeli zajdzie taka potrzeba i pacjent wyrazi chęć, można zabieg powtórzyć.

Osoby uzależnione od alkoholu, które zastanawiają się nad skutecznością wszywki alkoholowej, muszą mieć świadomość, że nie jest to sposób na wyjście z alkoholizmu, a metoda pomocnicza. Samo zastosowanie Disulfiramu nie zapewni wyjścia z alkoholizmu. Powrót do zdrowia to długi i żmudny proces, wymagający wiele samozaparcia i determinacji ze strony osoby uzależnionej. To właśnie głównie od uzależnionego zależy, czy powróci do dawnego życia w  zdrowiu, czy na powrót wybierze alkohol. Zgłoszenie się do jednego z ośrodka leczenia uzależnień jest bardzo dobrym wyborem. Również późniejsza terapia indywidualna lub grupowa oraz stałe kontrole lekarskie pomagają skutecznie wyjść z alkoholizmu. 

Jedną ze skutecznych metod leczenia uzależnienia alkoholowego jest Metoda 12 kroków, która przeprowadzona pod okiem wykwalifikowanego lekarza, może przynieść oczekiwane efekty.

Wszywanie Esperalu – postaw na profesjonalistów

Jeżeli czujesz, że alkohol przejął kontrolę nad Twoim życiem i chcesz rozpocząć leczenie, zgłoś się do naszego gabinetu https://gabinetchirurgiczny.com/. Oferujemy odtrucia alkoholowe oraz zabiegi wszycia wszywki alkoholowej. Wszystkie zabiegi przeprowadzane są przez doświadczonych lekarzy, w profesjonalnie wyposażonych salach. Dzięki temu masz pewność, że pozostawiać swoje zdrowie w dobrych rękach!

Gdy zajdzie taka potrzeba, przed wszyciem wszywki alkoholowej, zalecamy przejście detoksu alkoholowego. Pomoże to w przerwaniu ciągu alkoholowego, bez odczuwania przykrych skutków zespołu odstawiennego i pozwoli na maksymalne wykorzystanie czasu z wszywką. Dodatkowo, odtrucie alkoholowe, pozwoli na szybszy powrót sił witalnych, a co za tym idzie Twojego lepszego samopoczucia i woli walki z chorobą!

Nie zwlekaj i umów się na wizytę już dziś, by jak najszybciej rozpocząć walkę z nałogiem i szybciej powrócić do swojego dawnego życia!

Materiał partnera