Dieta wysokobiałkowa: jak ją prawidłowo skomponować?

dieta wysokobiałkowa
Proteiny budują mięśnie, błony komórkowe, narządy, ścięgna | fot.: materiał partnera

Dieta bogata w białko jest polecana osobom aktywnie trenującym. To właśnie proteiny są odpowiedzialne za budowę mięśni. Dobrze skomponowany jadłospis pomoże zachować formę i osiągać lepsze wyniki w treningu. Dowiedz się, jak powinna być skomponowana dieta wysokobiałkowa.

Jaką funkcję pełni białko w diecie?

Podstawą diety sportowca jest białko. Z jakiego powodu nie powinno zabraknąć go w jadłospisie osoby aktywnej? Proteiny budują mięśnie, błony komórkowe, narządy, ścięgna. Dlatego, jeśli celem danej osoby jest budowanie naturalnej masy mięśniowej lub osiągnięcie lepszych wyników w sporcie, warto sięgnąć po dietę wysokobiałkową.

Dieta wysokobiałkowa dobrze skomponowana

Choć białko jest istotnym składnikiem przy budowaniu formy, to warto pamiętać, że w zdrowym żywieniu ważne są odpowiednie proporcje. Dobry jadłospis to taki, który jest odpowiednio zbilansowany. Dla diety wysokobiałkowej charakterystyczne są następujące proporcje składników odżywczych:

  • białko 25-30%,
  • węglowodany 30-35%,
  • tłuszcze 30-35%.

Tak powinna być zbudowana zdrowa dieta dla osób wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na białko. Jednak o ile ktoś nie jest dietetykiem, to skomponowanie takiego jadłospisu może być wyzwaniem. Z pomocą przychodzi catering dietetyczny, w ramach którego można zamówić wysokobiałkową dietę pudełkową. Dlaczego takie wyjście może być korzystne? – Jadłospisy są przygotowywane ze wsparciem specjalistów, którzy dbają o zachowanie zdrowych proporcji w diecie wysokobiałkowej – wyjaśnia ekspert firmy cateringowej Nice to Fit You.

Białko – jakie produkty?

Na diecie wysokobiałkowej warto wprowadzić następujące źródła protein:

  • chude mięso, np. pierś z kurczaka czy indyka, wołowina, jagnięcina,
  • nabiał, np. jogurt naturalny, białe sery, twarogi i jajka,
  • ryby i owoce morza, np. łosoś, tuńczyk i krewetki,
  • odżywki białkowe.

Dobra dieta wysokobiałkowa opiera się na produktach wysokiej jakości z łatwo przyswajalnym białkiem. Dzięki temu stosowanie takiego sposobu odżywiania pomoże zachować zdrowie i dobrą formę.

Dieta wysokobiałkowa z cateringu – korzyści

Zawodowi sportowcy czy aktywni fizycznie hobbyści, oprócz zamiłowania do aktywności fizycznej mają jeszcze jedną rzecz wspólną. Bardzo małą ilość czasu wolnego. Trudno pogodzić pracę zawodową, treningi i inne aspekty życia. Dlatego warto inwestować w rozwiązania, które mogą ułatwić funkcjonowanie. Dieta pudełkowa to nie tylko świetnie zbilansowane posiłki, ale także:

  • wygoda – kurier podwiezie pakiet z posiłkami pod drzwi Twojego domu,
  • świetne smaki – w cateringu dietetycznym pracują profesjonalni kucharze, którzy dbają o to, by dania były pyszne,
  • elastyczność – w dobrych cateringach klient ma wpływ na swoją dietę.

To idealny sposób, aby jeść zdrowo i pysznie. Takie rozwiązanie pozwoli osobom aktywnym zaoszczędzić czas, który wcześniej spędzali na zakupach i gotowaniu.

Materiał partnera