Hashimoto, a ciąża – wpływ niedoczynności tarczycy na płodność

Dużo kolorowych tabletek
Choroba Hashimoto jest nieuleczalna, jednak dzięki właściwym dawkom leków schorzenie to może zostać opanowane. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy, którego bezpośrednią przyczyną jest atak organizmu na własny układ odpornościowy.

Niedoczynność tarczycy wywołana przez Hashimoto może być powodem problemów z zajściem w ciążę, dlatego też prawidłowy poziom hormonów tarczycy, w przypadku starań o dziecko, jest niezwykle istotnym parametrem. Współcześnie, co trzecia para ma problem z płodnością, u co piątej jest to wynik zaburzeń pracy tarczycy. Rozpoznanie niedoczynności tarczycy jeszcze przed planowaną ciążą umożliwia zapłodnienie, późniejsze zapobiegnięcie wielu komplikacjom podczas przebiegu ciąży i uniknięcie chorób u dziecka.

Przyczyny problemów z płodnością

Niedoczynność tarczycy, będąca wynikiem choroby Hashimoto, może powodować zaburzenia miesiączkowania oraz problemy z owulacją niezbędną w procesie zapłodnienia. W przypadku mężczyzn obniżony poziom hormonów tarczycy może przekładać się na pogorszenie jakości nasienia, obniżenie libido oraz zakłócenie funkcji jąder. Prawidłowy poziom hormonów tarczycy zapobiega także ryzyku poronienia, przedwczesnego porodu oraz martwym urodzeniom. Więcej informacji na temat Hashimoto oraz zaburzeń pracy tarczycy znajdziesz na portalu www.hellozdrowie.pl.

Objawy niedoczynności tarczycy

W trakcie trwania ciąży rozpoznanie niedoczynności tarczycy może być problematyczne, gdyż u kobiet ciężarnych bardzo często choroba przebiega bezobjawowo. Niedoczynność tarczycy może manifestować się poprzez: nieproporcjonalny do ciąży przyrost masy ciała, suchość skóry, nadmierna senność i uczucie zmęczenia. W przypadku kobiet starających się o dziecko niedoczynność tarczycy objawia się: przemęczeniem i sennością, obrzękami twarzy oraz dłoni, zażółceniem powłok ciała, łamliwością paznokci czy też zwolnioną pracą serca. Osoba z rozpoznaną niedoczynnością tarczycy powinna znajdować się pod stałą opieką endokrynologa.

Wpływ niedoczynności tarczycy na ciążę

Niedoczynność podczas ciąży przyczynia się do zwiększenia ryzyka poronienia, niedokrwistości czy odklejenia łożyska. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona niedoczynność tarczycy grozi m.in. niską masą urodzeniową noworodka, a także zaburzeniami oddechowymi, mogącymi skutkować obumarciem płodu lub zgonem noworodka. Dzieci, których matki cierpiały na niedoczynność tarczycy, znacznie częściej borykają się z zaburzeniami neurologicznymi, trudnościami z nauką czy obniżeniem stopnia inteligencji.

Diagnostyka niedoczynności tarczycy

By zdiagnozować niedoczynność tarczycy, niezbędne jest badanie laboratoryjne stężenia hormonów TSH w tarczycy. Uzupełnieniem diagnostyki są natomiast badania stężenia przeciwciał przytarczycowych. Tylko na podstawie wyników badań endokrynolog jest w stanie właściwie dobrać dawkę leku, która wyrówna poziom hormonów tarczycy.

Leczenie Hashimoto

Choroba Hashimoto jest nieuleczalna, jednak dzięki właściwym dawkom leków schorzenie to może zostać opanowane, przez co możliwe jest zajście w ciążę. Leczenie niedoczynności polega na uzupełnianiu niedoborów hormonalnych syntetycznymi preparatami. Można stosować również farmakoterapię, a w razie potrzeby kurację promieniowaniem jonizującym.

Jeżeli znajdujące się w tarczycy guzy wywołują problemy z jedzeniem czy przełykaniem, zazwyczaj wymagana jest interwencja chirurgiczna. Kluczowym elementem terapii Hashimoto jest dieta, dzięki której poprawie ulega samopoczucie chorego i efektywność leczenia. Powinna być pozbawiona cukrów prostych, dostarczać do organizmu odpowiednią ilość białka oraz tłuszczów bogatych w kwasy omega 3 i witaminę D3.


Materiał partnera zewnętrznego