Jak leczyć problemy z żyłami?

problemy żylne
Flebolog pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia i może sprawić, że chorobami żył nie będzie się już trzeba aż tak przejmować| fot.: stock.adobe.com

Problemy z naczyniami krwionośnymi i żyłami dotykają bardzo wielu osób. Na szczęście, obecnie, dzięki pomocy wyspecjalizowanych lekarzy można zyskać szansę wyleczenia wielu bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Pomocą może służyć na przykład doktor, zajmujący się flebologią.

  1. Czym zajmuje się flebologia?
  2. Choroby żył – w jakich problemach może pomóc flebolog?
  3. Jak wygląda badanie doppler?

W jakich przypadkach flebolog może pomóc i kiedy tak naprawdę warto się do niego zgłosić? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym zajmuje się flebologia?

Flebolog to osoba, zajmująca się leczeniem chorób żył oraz profilaktyką chorób naczyń żylnych. Nie oznacza to jednak, że jest to jego jedyna specjalizacja. W obecnych czasach najczęściej jest tak, że flebolog jest specjalistą z innej dziedziny, ponieważ w Polsce taka dziedzina jak flebologia nie jest formalnie wyodrębniona. Może być zatem tak, że na przykład chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem chorób układu żylnego. Potocznie nazywa się go zatem flebologiem.

Wśród chorób żył wyróżnić można następujące schorzenia:

  • żylaki, występujące w wielu różnych miejscach, także intymnych czy żylaki powrózka nasiennego,
  • owrzodzenia żylne różnych miejsc (na przykład owrzodzenia podudzi),
  • pajączki,
  • zakrzepica żylna.

Choroby żył – w jakich problemach może pomóc flebolog?

Powodów do podjęcia leczenia flebologicznego może być bardzo wiele. Przykładowo, pacjenta mogą zaniepokoić brązowe przebarwienia skóry czy obrzęk. Prawda jest taka, że bardzo wiele kobiet i mężczyzn w różnym wieku cierpi na wiele, bardzo odmiennych chorób żył. Z tego powodu odpowiednia diagnostyka oraz leczenie może zupełnie odmienić codzienność chorych. Lekarz flebolog może zatem zająć się na przykład leczeniem żylaków. Niestraszne mu są między innymi żylaki kończyn dolnych, a nawet żylaki odbytu i inne. Jego usługi niezbędne są także w przypadku zapaleń żył, pojawienia się zatorów i owrzodzenia. Flebolog pomaga także w zespole stopy cukrzycowej czy miażdżycy oraz chorobach zapalnych układu krążenia.

Do flebologa warto udać się także, jeżeli:

  • występuje uczucie ciężkości lub puchnięcie kończyn dolnych,
  • pojawiają się sine przebarwienia na skórze,
  • kończyny dolne drętwieją lub mrowią,
  • pojawia się pieczenie kończyn dolnych i tak dalej.

Flebolog pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia i może sprawić, że chorobami żył nie będzie się już trzeba aż tak przejmować. Z tego powodu zdecydowanie warto korzystać z usług specjalisty w tym zakresie.

Jak wygląda badanie Doppler?

Badanie Doppler to inaczej USG żył. Chociaż nazwa ta może brzmieć nieco przerażająco, tak naprawdę nie ma się czego bać. Jest to badanie bezbolesne oraz bardzo bezpieczne. Zazwyczaj USG żył rozpoczyna się od osobistego obejrzenia przez lekarza miejsca, które później zostanie poddane badaniu. Następnie doktor dokonuje serii testów, pozwalających mu określić najważniejsze kwestie, związane z żyłami – sprawdza, a przykład tętno oraz stwardnienie tkanki itp. Badanie Doppler przeprowadzane jest w pozycji stojącej i przypomina zupełnie zwyczajne badanie USG. Na nogi pacjenta nakładany jest specjalny żel, a następnie głowicą urządzenia lekarz „ślizga się” po ciele. Różnica pomiędzy tą metodą a klasycznym USG polega jednak na tym, że Doppler pozwala na odzwierciedlenie szumu krwi. Całość trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Dzięki badaniu Doppler zniknęła konieczność stosowania inwazyjnych, nieprzyjemnych dla pacjentów metod badania i diagnozowania chorób żył. Zdecydowanie warto z niego skorzystać.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,