Choroby skóry to bardzo powszechne zjawisko. Dotyczą one nie tylko naskórka zewnętrznego, ale także tkanki podskórnej oraz przydatków – gruczołów łojowych i potowych, mieszków włosowych i paznokci.
Czym są choroby skóry?
Z pewnością większość z nas przynajmniej raz w życiu borykała się ze zmianami skórnymi. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, konieczne będzie udanie się do lekarza, w tym przypadku dermatologa. Zwykle zmiany skórne nie są niebezpieczne dla zdrowia, jednak bywają uciążliwe i trudne w leczeniu, a czasem mogą być objawem poważniejszej choroby.
Najczęstsze choroby skóry
Atopowe zapalenie skóry, tzw. AZS, to przewlekła choroba o podłożu genetycznym. Niektórzy naukowcy zaliczają ją do chorób cywilizacyjnych. Zwykle rozpoczyna się w początkowym okresie życia, ale chorują na nią również dorośli. Objawy AZS są widoczne na najbardziej zewnętrznej części skóry, czyli naskórku. Pojawia się zaczerwienienie, suchość, świąd i łuszczenie skóry. Zmiany najczęściej zlokalizowane są na twarzy i szyi oraz na zgięciach łokciowych i kolanowych, jednak mogą obejmować całe ciało. To choroba przewlekła, za pomocą leków można jedynie zminimalizować objawy, aby utrzymać jak najdłuższy okres remisji.
Trądzik młodzieńczy – jak sama nazwa wskazuje występuje u młodych osób w okresie pokwitania, jednak zdarza się, że dorośli także borykają się z tym problemem. Pod wpływem hormonów dochodzi do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, co prowadzi do powstania nieestetycznych zaskórników i krostek, zwykle na twarzy. Ważne jest, aby jak najszybciej podjąć kurację, ponieważ nieleczony trądzik może w przyszłości skutkować trwałymi bliznami. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków, retinoidów lub kwasów, np. salicylowego. Często stosuje się również terapię hormonalną, mającą na celu ustabilizowanie pracy gruczołów łojowych lub terapię światłem.
Kontaktowe zapalenie skóry – charakteryzuje się powstawaniem zmian skórnych podczas kontaktu z substancją drażniącą lub alergenami. Mogą to być np. kosmetyki, środki piorące, farby. Często dzieje się tak w przypadku określonych grup zawodowych, takich jak kosmetyczki, fryzjerzy, pracownicy budowlani czy sprzątaczki, którzy mają stały kontakt z różnymi substancjami chemicznymi. Objawami jest zaczerwienienie skóry, świąd, a czasem nawet pęcherze i pękanie skóry. Przy podejrzeniu alergii, należy wykonać test skórny. Ważne jest, aby unikać kontaktu z alergenem, jeśli jednak dojdzie do reakcji alergicznej, należy podać leki histaminowe.
Łuszczyca to przewlekła choroba immunologiczna objawiająca się zmianami skórnymi. Jest to choroba o podłożu genetycznym i polega na nieprawidłowym, nadmiernym rogowaceniu naskórka. Zazwyczaj atakuje łokcie, kolana i skórę głowy. Charakterystyczne jest pojawianie się różowych, swędzących grudek na skórze pokrytych nawarstwiającą się łuską. Najczęściej występuje postać zwykła łuszczycy, często jest mylona z AZS. Pacjenci z niewielką ilością zmian skórnych mogą być leczeni miejscowo, cięższe przypadki wymagają leczenia skojarzonego – ogólnego i miejscowego. Łuszczyca ma wiele opcji leczenia, w zależności od nasilenia choroby, więcej na ten temat można zobaczyć tutaj: https://zdrowiewformie.pl/luszczyca-przyczyny-objawy-leczenie/.
Grzybica skóry zostaje wywołana przez grzyby chorobotwórcze. Można się nią zarazić np. podczas korzystania ze wspólnych ręczników, grzebieni czy podczas wizyty na basenie. Podstawą rozpoznania grzybicy jest badanie mykologiczne. Grzybica może zaatakować owłosioną skórę, stopy czy paznokcie. W przypadku skóry pojawiają się okrągłe, rumieniowe zmiany, często łuszczące się. Mogą być pojedyncze lub występować mnogo na odsłoniętych powierzchniach – twarz, szyja, dłonie. Leczenie obejmuje farmakoterapię jak i stosowanie środków miejscowych, np. maści. Ważna jest również dezynfekcja obuwia czy bielizny.
Profilaktyka chorób dermatologicznych
Choroby skóry często mają związek z postępem cywilizacyjnym. Codziennie jesteśmy narażeni na kontakty z drażniącymi substancjami i alergenami. Pewnym chorobom można zapobiec np. unikając uczulających nas substancji, dbając o podstawową higienę i odpowiednią dietę. Jednak w przypadku chorób genetycznych nie mamy dużego wpływu na zachorowanie, możemy jednak minimalizować objawy. Każdą, nawet najmniejszą zmianę skórną, należy skonsultować z dermatologiem, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie i zatrzymać postęp choroby.
Materiał partnera zewnętrznego