Śniadanie: czy każdy musi je jeść?

śniadanie na pięknym talerzu
Po całej nocy organizm jest spragniony substancji odżywczych. Śniadanie pozwala na dostarczenie niezbędnej energii | fot.: materiał partnera

Śniadanie jest powszechnie uznawane za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jednak nie zawsze jest czas, by je zjeść. Niektórzy zastanawiają się, czy można całkowicie zrezygnować z tego posiłku i rozpocząć dzień bez niego. Czy trzeba jeść śniadanie? Jaki wpływ ma taki nawyk na nasze zdrowie?

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Po całej nocy organizm jest spragniony substancji odżywczych. Śniadanie pozwala na dostarczenie niezbędnej energii. Dzięki temu przez pierwszą część dnia ciało i umysł ma siłę do efektywnego działania. Zajęcia w szkole czy praca zaczynają się właśnie w godzinach porannych, dlatego jedzenie śniadania jest tak ważne.

Co robić, gdy ciągle zapominasz o śniadaniu lub nie masz czasu na jego przygotowanie?

Poranny pośpiech może sprawiać, że wiele osób nie ma czasu na zjedzenie śniadania lub robi to w biegu. Doskonałym sposobem jest więc wstawanie nieco wcześniej lub zaplanowanie posiłku poprzedniego dnia. Możesz również przygotować poszczególne jego elementy. Doskonale sprawdzi się owsianka, która po całej nocy staje się zwarta i ma jeszcze lepszą konsystencję niż zaraz po przygotowaniu. Możesz również pokroić konkretne składniki na kanapki czy odłożyć je w lodówce tak, by rano od razu wiedzieć, jak działać.

Doskonałym pomysłem okazuje się również korzystanie z cateringów dietetycznych, takich jak np. Nice To Fit You. W ten sposób możesz skorzystać z gotowego, świeżego śniadania, które jest dostarczane jeszcze przed nastaniem poranka.

W sklepach typu convenience store można znaleźć również gotowe, świeże propozycje śniadaniowe. To kolejna opcja dla zabieganych, która pozwala na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych, oszczędzając czas rano. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej propozycji tego typu – od kanapek, przez kremy warzywne, sałatki czy makarony bądź kompozycje na bazie kaszy.

Jakie są skutki niejedzenia śniadania?

Istnieją różne skutki niejedzenia śniadania. Mowa tu zarówno o wyraźnym spadku samopoczucia i zdolności do koncentracji, jak i wielu innych symptomach związanych z funkcjonowaniem organizmu. Wśród nich wyróżnić można:

  • zaburzenia metaboliczne,
  • zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę czy choroby sercowo-naczyniowe,
  • zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi,
  • problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Jedzenie śniadania pozwala zatem na zachowanie zdrowia na dłużej. To bardzo korzystny nawyk, który zapewnia energię na cały dzień. Warto praktykować go od najmłodszych lat, ponieważ już wtedy niejedzenie śniadania może negatywnie wpływać na zdrowie.

Czy każdy musi jeść śniadanie?

Skutki niejedzenia śniadania nie są widoczne od razu, ale po jakimś czasie mogą być naprawdę dotkliwe. Z tego powodu nie warto rezygnować z tego posiłku. Powinien być on spożywany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, nawet w sytuacji, gdy poranek wiąże się z pośpiechem. Jeśli zapomnisz lub nie zdążysz zjeść śniadania rano, możesz skorzystać z gotowych śniadań ze sklepu lub dań dostarczonych w cateringu.

Materiał partnera

Tags from the story
,