Wiosna, sport i… wada wzroku?

bieganie wada wzroku
W profesjonalnym sporcie dobór okularów korekcyjnych, które sprostają naszym wymaganiom może być niezwykle trudny | fot.: materiał partnera

Przyszła wiosna, a z nią jeszcze więcej okazji do uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To bardzo dobrze, jednak czasami możemy napotkać trudności w wykonywaniu ćwiczeń, joggingu czy tych bardziej wymagających sportów.

O czym mowa? Na przykład o wadzie wzroku, która skutecznie utrudnia życie nie tylko profesjonalnym zawodnikom, ale często również amatorom. Niemniej jednak, to w głównej mierze zaawansowanym sportowcom niełatwo jest pogodzić profesjonalny sport z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych. Na szczęście znają oni pewne sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem i cieszyć się z udziału w zawodach i treningach, bez konieczności martwienia się o swój wzrok. Z powodzeniem zastosować je może również amator.

Dieta i profilaktyka

O diecie i badaniach nie trzeba mówić dwa razy, zwłaszcza profesjonalnym zawodnikom. Przejdźmy jednak do szczegółów. W trosce o zdrowe oczy, należy spożywać jak najwięcej produktów bogatych w witaminę A, B, C i E, luteinę oraz kwasy omega-3. Mowa tu przede wszystkim o warzywach takich jak: dynia, marchewka, szpinak, brokuły, kukurydza czy czerwona papryka oraz owocach – borówkach, czarnych porzeczkach oraz cytrusach. Warto dodać do diety jeszcze następujące produkty: gruboziarniste kasze, kurze jaja, pieczywo razowe i płatki zbożowe. Pamiętajmy również o profilaktyce i regularnych badaniach! Gabinet okulistyczny lub klinika okulistyczna to miejsca, do których należy wybierać się co najmniej raz do roku, aby odpowiednio szybko reagować na wszelkie pojawiające się problemy.

Okulary sportowe

W profesjonalnym sporcie dobór okularów korekcyjnych, które sprostają naszym wymaganiom może być niezwykle trudny. Chociaż, jeśli chcemy – nawet amatorsko -uprawiać np. pływanie, jazdę na nartach czy wspinaczkę, to sprawa wygląda podobnie. W takich momentach zwykłe szkła i tradycyjne oprawki się nie sprawdzą. Trudno także czuć się komfortowo i bezpiecznie bez okularów, kiedy to nasz wzrok działa zdecydowanie gorzej. W wodzie nie możemy też nosić soczewek kontaktowych, gdyż grozi to poważną infekcją oczu. Co zatem zrobić?

Odpowiedzią na te bolączki mogą być specjalne okulary przystosowane do konkretnej dyscypliny sportu, które jednocześnie skorygują naszą wadę wzroku. Na rynku istnieją zarówno okulary dla biegaczy, kolarzy czy pływaków, które mają szkła korekcyjne. Warto zatem zaopatrzyć się w nie, jeśli podczas uprawiania sportu chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Korekcja wady wzroku

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który z roku na rok zyskuje popularność, zwłaszcza wśród sportowców. Jest to skuteczna, nowoczesna i bezpieczna metoda poradzenia sobie z wadą wzroku, dzięki której można przestać się martwić o okulary czy soczewki, nie tylko podczas uprawiania sportu, ale również w codziennym funkcjonowaniu.

Laserowa korekcja wzroku to zabieg w znieczuleniu miejscowym, który polega na bezbolesnym kształtowaniu rogówki za pomocą lasera), który w ultraprecyzyjny sposób usuwa z niej nadmiar tkanki. W rezultacie nadaje rogówce kształt potrzebny do skorygowania konkretnej wady wzroku. Przy pomocy laserowej korekcji można wyleczyć krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Nieważne czy zdecydujesz się na zakup specjalnych okularów do dyscypliny sportu, którą uprawiasz, czy zainteresuje Cię temat laserowej korekcji wzroku, jedno jest pewne – sport i wadę wzroku można ze sobą pogodzić i nie rezygnować z aktywności fizycznej, pasji czy nawet z walki o najlepsze wyniki i trofea.

Materiał partnera

Tags from the story
,