Tanie medale nie tylko dla sportowców – 3 niekonwencjonalne sposoby wykorzystania medali

Medal z napiem Winner
Tanie medale kojarzą się głównie z nagrodami w zawodach sportowych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Tanie medale kojarzą się głównie z nagrodami w zawodach sportowych. Ich poszczególne kolory oznaczają miejsce na podium, a grawer jest informacją o rodzaju i randze rywalizacji. Medale są jednak nie tylko formą odznaczenia za sukcesy sportowe, ale również te odnoszone w życiu prywatnym i zawodowym.

  1. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
  2. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie
  3. Tanie medale prezentem dla gości weselnych

Medal jest symbolem wygranej i triumfu. Wygrywać można nie tylko na boisku, dlatego tanie medale coraz częściej wykorzystuje się jako trofeum, oznaczające sukcesy poza światem sportu.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Medal to, obok honorowego dyplomu oraz możliwości wpisania swojego nazwiska na Murze honorowym w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jad Waszem, element symbolizujący prestiżowy tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Tytuł ten otrzymują osoby, które w czasie II wojny światowej z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holokaustu. Na medalu wygrawerowany jest napis pochodzący z Talmudu – świętej księgi Żydów – „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”, oraz imię i nazwisko odznaczonej osoby. Tytuł przyznawany jest nie tylko osobom żyjącym, ale również pośmiertnie.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest jednym z odznaczeń wręczanych  obywatelom przez Prezydenta Rzeczypospolitej na mocy artykułu 138 Konstytucji. Otrzymują go małżonkowie, którzy przeżyli w jednym związku małżeńskim 50 lat. Odznaczenie to ma formę sześciopromiennej, srebrzonej i oksydowanej gwiazdy. Na rewersie znajduje się monogram RP oraz napis „ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE”, natomiast awers to okrągła, różowa tarcza, na której widnieją posrebrzane róże. Medal umieszczony jest na różowej wstążce z białym paskiem, biegnącym przez jej środek. Wniosek o odznaczenie małżonków składa wojewoda, a sam medal jest jednym z najwyższych państwowych odznaczeń cywilnych.

Tanie medale prezentem dla gości weselnych

Jedną z polskich tradycji weselnych jest podziękowanie gościom za przybycie na przyjęcie i świętowanie z młodą parą tego ważnego dnia. Kilkanaście lat temu goście otrzymywali butelkę weselnej wódki i ciasto, a obecnie podziękowania przybierają formę niewielkich upominków, np. słoiczka miodu lub gipsowego aniołka. Bardzo modne są tanie medale, na których para młoda może wygrawerować krótki tekst i datę ślubu. Medale są też oryginalną formą podziękowania dla rodziców za trud włożony w wychowanie dzieci. Obok medali, dużą popularnością cieszą się również statuetki Oscara lub puchary.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,