Rodzinne spotkania okolicznościowe – gdzie je zorganizować

spotkanie rodzinne
W każdym z przypadków, oprócz niezbędnych uroczystości i ceremonii, pojawia się także konieczność przygotowania odpowiedniego miejsca do celebracji dla członków rodziny lub grona przyjaciół | fot.: materiał partnera

Spotkania rodzinne organizuje się przy wielu okazjach. Jedne są radośniejsze, inne wymagają powagi i odrobiny zadumy. Niektóre z nich bywają mniej formalne, inne przyjmują bardzo konkretny kształt, wymagający zadbania o wiele detali, a to z kolei wiąże się ze sporą ilością pracy.

Gdzie i w jaki sposób organizować zatem familijne uroczystości? Czym się kierować i jak najlepiej zadbać o to, by przebiegły zgodnie z planem w przyjemnej atmosferze? Kilka wskazówek przekażemy poniżej.

Rodzinne spotkania – kiedy się je organizuje?

Spotkania w familijnym gronie mogą przybierać rozmaity charakter. Z jednej strony są mniej formalne wizyty, odbywające się co jakiś czas, by utrzymać więzi towarzyskie i przyjemnie spędzić czas. Oprócz tego w każdym domu organizuje się imprezy związane z konkretnymi wydarzeniami. Mogą to być regularnie odbywające się urodziny, imieniny czy rocznice, chętnie świętowane przez bliższą i dalszą rodzinę. Do bardziej formalnych uroczystości o podłożu religijnym zaliczają się natomiast chrzciny, komunie czy obiady weselne. W wielu rodzinach bliscy spotykają się też na pogrzebach, które zaliczają się do najmniej przyjemnych okoliczności.

W każdym z przypadków, oprócz niezbędnych uroczystości i ceremonii, pojawia się także konieczność przygotowania odpowiedniego miejsca do celebracji dla członków rodziny lub grona przyjaciół.

Tradycyjne rodzinne imprezy w domu – zalety i wady

Mniej formalne uroczystości oraz kameralne spotkania rodzinne wciąż chętnie organizuje się w domowych zaciszach.

Dlaczego? Z jednej strony to szansa na zapewnienie przytulnego nastroju, w dobrze znanym wszystkim otoczeniu, z dala od ciekawskich spojrzeń osób trzecich lub hałasów w miejscach publicznych. To także sposób na spotkanie organizowane według własnych zasad, bez konieczności dostosowywania się do reguł panujących w lokalach.

Równocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, że organizacja obiadu nawet tylko dla najbliższej rodziny wymaga sporo pracy, przygotowań, na które nie zawsze ma się czas, siły i ochotę – zarówno przed radosnymi uroczystościami imieninowymi, rocznicowymi lub chrzcinami, jak i przy mniej radosnych spotkaniach, gdy zaprasza się do siebie bliskich na niewielką stypę. Teoretycznie tym drugim przypadku najczęściej przygotowaniem samej ceremonii zajmują się specjaliści, jak choćby Hades zakład pogrzebowy (dompogrzebowylomianki.pl), ale organizacja późniejszego spotkania spada na najbliższych zmarłego. Ponadto, nie zapominajmy o tym, że domowa organizacja radosnych lub smutnych spotkań rodzinnych wiąże się też z kosztami finansowymi.

Należy również pamiętać o tym, że goszczenie rodziny w swoim domu to konieczność posprzątania całej przestrzeni przed wizytą gości, a także uporządkowania wnętrz po wyjściu bliskich, a to znów wymaga sporych nakładów sił i czasu ze strony zmęczonych gospodarzy.

Organizowanie rodzinnych spotkań w lokalach – czy warto się na to zdecydować?

Innym rozwiązaniem jest organizacja spotkań rodzinnych w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych. Bez większego trudu da się znaleźć odpowiednie miejsce do zorganizowania uroczystości dla kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu osób.

Zyskuje się w ten sposób nie tylko pięknie udekorowane wnętrze, profesjonalną obsługę, która zajmuje się wszystkimi gośćmi przez cały czas spotkania, a także catering dobrany do indywidualnych potrzeb i upodobań (np. dania dla dzieci lub menu wegańskie). Tak oszczędza się czas i energię, którą można poświęcić na rozmowy z bliskimi.

Z drugiej strony wspomnijmy też, że oczywiście spotkania w lokalach generują koszty, a cena od tzw. „talerzyka” zależy od formy i wielkości uroczystości oraz dobranego menu.

Wygodne i przyjemne rodzinne świętowanie dla gości i organizatorów

Spotkania rodzinne organizuje się z rozmaitych powodów – czasami pragnie się wspólnie świętować radosne chwile, kiedy indziej chce się zatrzymać razem w zadumie. Zawsze warto zaplanować takie momenty tak, by móc spędzić je bez niepotrzebnych stresów, problemów i nadmiaru zadań do wykonania dla gospodarzy. W lokalu czy w domowym zaciszu – niech będzie to po prostu spokojny czas, dający szansę na czerpanie radości i siły z bycia razem.

Materiał partnera

Tags from the story