Jak dobrać materac, aby wysypiać się?

Wybór materaca do spania
Odpowiednio dobrany materac pozwoli szybko zasnąć i zregenerować się po całym dniu pracy | fot.: Stock.adobe.com

Powodów wymiany starego materaca może być wiele. Po kilku latach mógł się wysłużyć, zacząć trzeszczeć lub po prostu odczuwa się, że nie jest on wystarczająco wygodny. Zaczynasz wtedy szukać modelu, który okaże się sprostać Twoim oczekiwaniom i służyć przez kolejne lata. Dobór odpowiedniego materaca ma kluczowe znaczenie, aby dobrze się wysypiać. Dzięki zapewnieniu sobie dobrych warunków snu wzrasta samopoczucie oraz produktywność w ciągu dnia. Inwestycja we właściwy produkt pozwoli na spokojny i niczym niezakłócony sen i codzienne wstawanie w dobrym humorze z olbrzymią dawką energii. Jak zatem wybrać materac? Czym kierować się w jego doborze?

Właściwa długość i materiał

Odpowiedni materac powinien być minimum 20 cm dłuższy od Twojego wzrostu. Często jest tak, że wysokie osoby biorą zbyt krótki materac, przez co jest im później zwyczajnie niewygodnie. Zawsze pamiętaj zatem o odpowiednim dopasowaniu długości do siebie.

Kolejnym krokiem jest decyzja dotycząca materiału, z którego wykonany jest materac. Na rynku dostępnych jest wiele materacy, które różnią się pod tym względem. Od materiału zależy przede wszystkim trwałość produktu. Najtańsze surowce są z reguły najmniej trwałe i podatne na przetarcia. Obecnie na rynku występują bardzo ciekawe rozwiązania, wśród których wyróżniają się między innymi:

  • materace lateksowe zapobiegające gromadzeniu się wilgoci, umożliwiające cyrkulację powietrza i sprzyjające alergikom. Ten typ materacy sprężynuje i dopasowuje się do sylwetki osoby śpiącej.
  • materace z warstwą z pianki memory – polecane są osobom z problemami z kręgosłupem i krążeniem, gdyż pianka z pamięcią odciąża stawy, a także dopasowuje się do sylwetki. Materace z pianki memory chętnie wybierają pary, ponieważ tego typu materace nie przenoszą drgań, a więc nie pozwalają na wzajemne zakłócanie sobie sny przez wiercących się współspaczy.
  • materace z matą kokosową – polecane są osobom cięższym, których waga zaczyna się od 80 kilogramów. Mata kokosowa bowiem zwiększa twardość i wytrzymałość materaca. W przypadku materacy sprężynowych zapobiega szybkiemu odkształcaniu sprężyn i stabilizuje konstrukcję. Ich twardość zaczyna się od 3H. Mata kokosowa, pomimo swej trwałości i stabilności zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza.
  • materace z pianki wysokoelastycznej – są niezwykle elastyczne, ale też twardsze niż materace wykonane z innego rodzaju pianek.

Różnego rodzaju materace z materiałów wymienionych powyżej znajdziemy na przykład na stronie https://common.sklep.pl/. Znajdziemy tam tradycyjne materace sprężynowe, ale i materace lateksowe, antyalergiczne, kokosowe i termoplastyczne.

Miękki czy twardy?

Zazwyczaj nie poleca się kupowania bardzo twardych lub bardzo miękkich materacy. Nie sprawdzają się one u większości osób i powodują bóle pleców czy niewyspanie. Najlepiej indywidualnie sprawdzić, jaka twardość materaca jest dla nas najbardziej komfortowa. Wiele zależy też od pozycji, w jakiej dana osoba śpi przez większość nocy. Bardziej miękkie sprawdzają się dla tych, którzy lubią spać na boku. Twardsze są dedykowane osobom śpiącym na brzuchu lub plecach – zbyt miękki materac w tych przypadkach będzie utrudniać oddychanie oraz zachowanie naturalnej postawy.

Jeśli natomiast cierpisz na choroby kręgosłupa, odpowiednio twardy materac może doradzić ci Twój specjalista lub profesjonalny doradca w sklepie. Często klienci uważają, że najlepszy będzie po prostu najtwardszy materac, nie jest to jednak zgodne z prawdą i warto zapytać o poradę. W ofertach sklepów internetowych zaś powinniśmy bez problemu znaleźć produkty kierowane właśnie dla osób z problemami z kręgosłupem. Jednym z takich produktów jest materac z warstwą pianki memory, który sprawdza się w przypadku kłopotów ze stawami i kręgosłupem.

Odpowiednie testowanie

W wielu przypadkach można materac zwrócić. Kupując w sklepach internetowych jest to nawet do 30 dni w przypadku zmiany decyzji. Wybierz mądrze, gdyż średnio jeden materac nadaje się do użytku przez minimum siedem lat. To dość długi okres czasu i nie warto decydować się na produkt, którego wady widzisz już po rozpakowaniu. Jest wtedy duża szansa na to, że będziesz chcieć go wymienić zaledwie po kilku miesiącach użytkowania, co oznacza kolejny wydatek.

Swój zakup dokładnie przemyśl, kierując się własną wygodą i zdrowiem. Odpowiednio dobrany materac pozwoli szybko zasnąć i zregenerować się po całym dniu pracy. Na pewno odczujesz wtedy różnicę i przekonasz się, że łóżko może być jeszcze bardziej komfortowe, sprzyjające wypoczynkowi i relaksowi.


OLI