Jak zamontować karnisz do sufitu? Prosty poradnik

firana karnisz
Montaż karniszy sufitowych nie jest trudny, wymaga natomiast przygotowania narzędzi i wykonania dokładnych pomiarów | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Karnisz można zamontować zarówno do ściany, jak i do sufitu. Oba rozwiązania są funkcjonalne i estetyczne, natomiast karnisz sufitowy sprawdza się wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu montaż na ścianie nie jest możliwy. Szyny sufitowe są także ciekawym rozwiązaniem w wysokich wnętrzach. Jak zamontować karnisz i szynę do sufitu? Przeczytaj nasz poradnik.

Przygotowanie do montażu karnisza sufitowego

Montaż karniszy sufitowych nie jest trudny, wymaga natomiast przygotowania narzędzi i wykonania dokładnych pomiarów. Karnisz do sufitu możesz zamontować za pomocą kołków i wkrętów albo odpowiednio mocnego kleju. Druga opcja jest jedna dosyć ryzykowna, szczególnie jeśli planujesz powieszenie na karniszu firanek i zasłon.

Przed rozpoczęciem montażu przygotuj następujące narzędzia: śrubokręt, kołki i wkręty, wiertarkę, ołówek, linijkę, miarkę.

Montaż karnisza do sufitu

Montaż karnisza do sufitu składa się z kilku prostych kroków:

  • ustal miejsce mocowania drążka – odległość między karniszem a ścianą powinna wynosić około 10 cm, żeby zawieszona firanka lub zasłona swobodnie mogła się przesuwać,
  • w równych odległościach od krawędzi okna zaznacz miejsca mocowania wsporników; w przypadku długiego drążka (ponad 250 cm), zaznacz również miejsce mocowania dla środkowego wspornika,
  • w zaznaczonych punktach wywierć wiertarką otwory na kołki rozporowe,
  • po wywierceniu wyczyść otwory pędzelkiem lub odkurzaczem i włóż w nie kołki,
  • przyłóż wspornik i wkręć wkręty,
  • osadź drążek na wspornikach, wyrównaj jego położenie względem okna.

Na koniec pamiętaj o umieszczeniu na drążku żabek albo kółek na firanki i zasłony.

Montaż szyny sufitowej

Szyna sufitowa to nic innego jak montowany do sufitu system prowadnic, biegnący wzdłuż ściany lub pomiędzy dwoma ścianami. Szyny sprawdzają się świetnie w wysokich pomieszczeniach oraz wszędzie tam, gdzie trzeba maksymalnie zoptymalizować przestrzeń.

Szynę sufitową montuje się z reguły 5-10 cm od ściany. Jej montaż nie różni się znacząco od instalacji karnisza sufitowego i składa z następujących kroków:

  • zaznaczenie na suficie miejsc, w których będzie zamontowana szyna,
  • wywiercenie otworów w zaznaczonych miejscach,
  • włożenie kołków, które będą podtrzymywać szynę,
  • montaż szyny przy użyciu wkrętów, które powinny być dołączone do zestawu.

Jeśli chcesz połączyć ze sobą więcej szyn, niezbędny będzie do tego specjalny łącznik, dzięki któremu klipsy będą płynnie przesuwać się między karniszami.

Montaż karnisza bez wiercenia

Jeśli zdecydujesz się na zamontowanie karnisza sufitowego bez wiercenia, potrzebny ci będzie naprawdę mocny klej montażowy. Jego zadaniem będzie udźwignięcie nie tylko samej szyny czy karnisza, ale przede wszystkim firan i zasłon, które bywają dosyć ciężkie. Zanim zabierzesz się za montaż, przygotuj powierzchnię sufitu – oczyść ją z kurzu, zabrudzeń i odtłuść. Zaznacz miejsca, w których będziesz przyklejać wsporniki. Nałóż na nie klej, a następnie przyciśnij do ściany w wyznaczonych miejscach. Przytrzymaj mocno przez kilka minut, aż klej nieco przeschnie. Nie nakładaj od razu na tak zamontowany karnisz firanek – klej potrzebuje mniej więcej jednego dnia, aby w 100% wyschnąć.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,