Podgrzewacz wody – jaki wybrać?

podgrzewacz wody
Przepływowe podgrzewacze wody charakteryzują się tym, że podnoszą temperaturę wody na bieżąco, czyli w momencie, gdy ją pobieramy z kranu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Podgrzewacz przepływowy wody to jedno z najbardziej praktycznych urządzeń do przygotowywania ciepłej wody. Pobiera zasilanie elektryczne lub gazowe tylko w momencie przypływu i ogrzewania wody. Dzięki temu urządzenia te są bardzo energooszczędne. Dodatkowo pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, uzyskuje się ją w kilka sekund po odkręceniu kranu. 

Przepływowe podgrzewacze wody charakteryzują się tym, że podnoszą temperaturę wody na bieżąco, czyli w momencie, gdy ją pobieramy z kranu. Przy prawidłowym zoptymalizowaniu pracy ogrzewacza pozwala to na spore oszczędności zarówno wody, jak i energii. Jedno urządzenie najczęściej może obsługiwać jeden kran. Jednak w ofercie niektórych producentów można znaleźć również modele, które mogą zasilać kilka punktów poboru wody. Takie rozwiązanie może wiązać się z koniecznością modernizacją instalacji elektrycznej oraz zwiększeniem przydziału mocy.

Podgrzewacz do wody – elektryczny czy gazowy?

Ogrzewacze wody mogą być elektryczne lub gazowe. Urządzenia zasilane gazem najczęściej montuje się w łazienkach. Takie rozwiązanie generuje niższe koszty użytkowe niż w przypadku podgrzewacza elektrycznego. Warunkiem montażu urządzenia gazowego jest dostęp do instalacji gazowej w budynku mieszkalnym. Dodatkowo bardzo istotne jest, aby w pomieszczeniu, gdzie zostanie umieszczony ogrzewacza gazowy, zapewnić odpowiednią wentylację oraz komin, przez który spaliny będą odprowadzane na zewnątrz budynku.

Ogrzewacze wody elektryczne najczęściej są montowane w kuchni, ale można je umieścić również w łazience. Urządzenie takie ma dużą wydajność i może być dowolnie montowane króćcami w górę lub w dół. Większość modeli zasilanych energią elektryczną ma około 3,5 kW i wyróżnia się niewielkimi, kompaktowymi rozmiarami. Większe podgrzewacze o mocy do 6 kW mają wydajność do około 3 l/min i pozwalają na ogrzanie wody do temperatury poniżej 40 st. C. Największą moc mają urządzenia wielopunktowe – do 14 kW. Pozwalają uzyskać 12 l/min ciepłej wody.

Podgrzewacz do wody jedno- i wielopunktowy

Ogrzewacze do wody jednopunktowe mogą obsługiwać tylko jeden punkt poboru wody. To urządzenia jednofazowe o niewielkiej mocy (do 6kW). Mogą być wyposażone w hydrauliczną lub elektroniczną regulację temperatury wody. Niektóre z nich regulowane są skokowo. To oznacza, że przy niewielkim poborze wody pracują z mniejszą mocą.

Ogrzewacze do wody wielopunktowe są bardziej zaawansowane technologicznie. Służą do obsługi wielu punktów poboru wody użytkowej. Urządzenia te wymagają optymalnego umiejscowienia pozwalającego ogrzać wodę w kilku pomieszczeniach. Podgrzewacze takie najczęściej są zasilane trójfazowo i mają wbudowany sterownik elektroniczny, co umożliwia regulację ciśnienia i temperatury wody.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej za pomocą przepływowego ogrzewacza wody jest energooszczędne i ekonomiczne. Dodatkowo takie rozwiązanie zapewnia komfortową eksploatację, ponieważ urządzenie można dobrać optymalnie do zapotrzebowania na wodę. Podgrzewacze instaluje się blisko punktów odbioru wody, aby zmniejszyć straty wody i energii.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story