Czy warto skorzystać z usług projektanta ogrodów?

projekt ogrodu
Od niedawna coraz większą wagę przykłada się także projektowaniu ogrodów | fot.: stock.adobe.com

Projektanci kojarzeni są głównie z modą bądź wnętrzami. Od lat osoby budujące dom zatrudniają profesjonalnych projektantów po to, aby wykonali dla nich projekt kuchni, salonu czy łazienki. Od niedawna coraz większą wagę przykłada się także projektowaniu ogrodów. Pomimo, że zawód projektanta ogrodów funkcjonuje od bardzo dawna, dopiero od kilku lat ludzie przekonali się do tego, że dobrze skrojony ogród to wizytówka domu, restauracji czy innego punktu usługowego.

Kim jest projektant ogrodów?

Ogród to nie tylko kawałek ziemi do zagospodarowania. W kontekście ziemi warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj gleby, który nie wszystkie drzewa i rośliny jest w stanie przyjąć. Samozwańczy ogrodnik często eksperymentuje z różnymi sadzonkami po to, aby finalnie przekonać się, co może posadzić w swoim ogródku. Tymczasem projektant ogrodów doskonale wie, jakie kwiaty, drzewa i rośliny będą dobre pod konkretny rodzaj gleby. Dodatkowo pomoże ułożyć wszystko w taki sposób, aby tworzyło estetyczną i spójną całość. Projektanci ogrodów zajmują się nie tylko wielkopowierzchniowymi ogrodami, ale także mniejszymi, które często posiadamy przy swoich domach. Są to osoby z wykształceniem, które poza pasją do ogrodnictwa posiadają jeszcze odpowiednia wiedzę.

Domy prywatne i restauracje

Projektanci współpracują z właścicielami posesji, którym zależy na pięknym wyglądzie ogrodu. Może to dotyczyć domu jednorodzinnego, jeżeli właściciel nie zna się na kwestiach związanym z ogrodem, a chciałby mieć piękne obejście. Zatrudnienie projektanta ogrodów często kojarzone jest z osobami zamożnymi, które stać na opłacenie tego typu usług. Rzeczywiście, zaprojektowanie ogrodu to spory wydatek, niemniej jednak jednorazowy. Dany projekt zostaje wdrożony w życie i utrzymany do tego momentu, kiedy właściciel zdecyduje się na zmiany. Poza domami jednorodzinnymi z usług projektanta ogrodów niewątpliwie powinni skorzystać właściciele punktów usługowych, takich jak hotele, restauracje czy inne miejsca, których piękny ogród może być nie lada atutem. W tym przypadku nie powinni oni oszczędzać – zadbany ogród, który przyciąga wzrok to rodzaj inwestycji, bowiem w przyszłości może przełożyć się na wzrost liczby klientów. Warto pamiętać, że goście bardzo często chcą nie tylko dobrze zjeść czy się wyspać, ale także spędzić miło czas w ogrodzie, szczególnie w porze letniej.

Pielęgnacja ogrodu

Zaprojektowanie ogrodu to jedno, ale projektant dodatkowo wskaże, jak należy o niego dbać. Chodzi tu nie tylko o opiekę w porze wzrostu kwiatów czy kwitnięcia drzew, ale także zabezpieczenia ich przed zimą i przymrozkami. Projektanci zajmują się także ogrodami zamkniętymi, które wymagają wyjątkowej pielęgnacji i zainteresowania, nie mogą one bowiem liczyć na wodę czy słońce pochodzące z natury.

Każdy, kto przywiązuje wagę do wyglądu obejścia, powinien zatrudnić projektanta ogrodu. Każdorazowo istnieje możliwość skonsultowania z nim własnych pomysłów, które w połączeniu z fachową wiedzą sprawią, że ogród będzie wyglądał pięknie, a do tego będzie zadbany.

DTK

Tags from the story