Kontrola dostępu: na czym polega i dlaczego jest tak ważna?

kontrola dostępu kciuk
Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego fizycznego klucza na rzecz innych metod identyfikacyjnych danej osoby | fot.: stock.adobe.com

Kontrola dostępu to pewnego rodzaju system zabezpieczenia, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w prywatnych domach, ale także w fabrykach, różnego rodzaju zakładach produkcyjnych czy nawet w biurowcach. Jednak czym jest kontrola dostępu i czemu wielu uważa ją za tak ważny element bezpieczeństwa? W poniższym artykule postaram się to wyjaśnić.

Podstawowe założenia kontroli dostępu

Najczęściej kontrola dostępu składa się z systemu zabezpieczeń elektronicznych i może występować w formie fizycznej (najczęściej są to karty dostępu), które przykładając do terminala, pozwalają nam dostać się na teren, który przypisany jest danej karcie. Dodatkowo system zapisuje m.in. informacje o tym, kto, kiedy i o której godzinie dostał się na dany teren obiektu.

Kontrola dostępu – podstawowe rodzaje 

Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego fizycznego klucza na rzecz innych metod identyfikacyjnych danej osoby. Wszystko przez to, że klasyczny klucz posiada liczne wady, o których nie omieszkamy wspomnieć. Jednak oprócz karty możemy wykorzystać także:

  • odcisk palca,
  • tęczówkę oka,
  • specjalne hasło,
  • numer PIN.

Wybór jednej z powyższych opcji daje nam większe bezpieczeństwo niż wybór fizycznej karty. Jeśli chcemy czuć się jeszcze bardziej bezpieczni, powinniśmy podczas tworzenia systemu kontroli dostępu skorzystać z łączenia przynajmniej dwóch metod. Dzięki temu nasze bezpieczeństwo wzrośnie.

klucz kontrola dostępu
Tradycyjny klucz pozwala dostać nam się tylko w jedno miejsce | fot.: stock.adobe.com

Dlaczego powinniśmy zrezygnować z tradycyjnych kluczy

W nowoczesnym budownictwie czy zakładach pracy powoli odchodzi się od tradycyjnych kluczy z powodu jego licznych wad. Są to m.in.:

  • Całkowita anonimowość – brak możliwości sprawdzenia, czy do danego pomieszczenia dostała się akurat osoba upoważniona, czy też nie. Nie mamy żadnych informacji dotyczących tego, kto, gdzie i jak dostał się na dany teren, do danego pomieszczenia, czy do danego obiektu.
  • Zgubienie klucza – jeśli chodzi o zgubienie, to najczęściej wiąże się to z wymianą całego zamka po to, aby zapewnić sobie 100% pewność, że osoba nieupoważniona skorzysta ze zguby. Jest to nic innego jak generowanie dodatkowych kosztów, ponieważ, trzeba dorobić tyle nowych kluczy, ile jest upoważnionych osób. 

Tradycyjny klucz pozwala dostać nam się tylko w jedno miejsce. Natomiast system kontroli dostępu pozwala nam się dostać do każdego pomieszczenia, do którego mamy dostęp bez żadnego problemu.

system kontroli dostępu
Wiadomo jest, że kontrola dostępu ma zapewnić nam bezpieczeństwo, jednak oprócz tego daje nam sporą wygodę | fot.: stock.adobe.com

Kontrola dostępu – łączy przyjemne z pożytecznym

Wiadomo jest, że kontrola dostępu ma zapewnić nam bezpieczeństwo, jednak oprócz tego daje nam sporą wygodę. Dzięki niemu możemy wybrać, które osoby otrzymują dostęp do danego pomieszczenia. I tak np. nikt oprócz magazyniera nie ma dostępu dostać się na magazyn, by nie stworzyć niepotrzebnych szkód w zakładzie. Dodatkowo możemy zarządzać każdymi drzwiami podpiętymi pod system kontroli dostępu. Oprócz tego możemy stworzyć pewnego rodzaju algorytm, który będzie przyznawał dostęp do danego pomieszczenia po okazaniu specjalnego certyfikatu. A co najważniejsze możemy zarządzać godzinami, w których można korzystać z danego pomieszczenia, co też jest bardzo ważne. Warto więc dobrze zastanowić się nad doborem kontroli jakości, ponieważ im lepszy system, tym lepiej możemy zarządzać praktycznie każdym szczegółem naszego bezpieczeństwa. Ważne jest też to, aby obsługa była dość prosta i pozwalała na szybkie wprowadzanie zmian w systemie czy jego aktualizowanie.

Nadawanie uprawnień – czyli integracja całej firmy

Bardzo często jest tak, że kilku pracowników, którzy mają dostać uprawnienia do kontroli dostępu reprezentują różne pododdziały jednej firmy. Jak wiadomo, każdy dział ma zazwyczaj swój własny system, który działa niezależnie do pozostałych. Dlatego warto jest, wszystkie te systemy zintegrować z jednym systemem kontroli dostępu tak, by stworzyć jedną sieć. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli nadawać certyfikaty dostępu bez problemu, gdyż wszystko będzie w jednej swoistej symbiozie. A wszystko to zawdzięczamy systemowi kontroli dostępu.

OLI