Jaką kartę graficzną wybrać w 2023 roku?

karta graficzna
Zestawy komputerowe mogą być składane w ramach różnych budżetów i przeznaczone do różnych potrzeb. Jakie karty graficzne będą odpowiednie dla każdego z nich? | fot.: materiał partnera

Kupując komputer stacjonarny musimy zwracać uwagę na wiele parametrów. Wybierając gotowy zestaw mamy mniej wątpliwości, jednak komponując go w całości samodzielnie musimy zwrócić uwagę na wszystkie podzespoły. Jednym z najważniejszych jest oczywiście karta graficzna. Na co zwracać uwagę wybierając kartę graficzną do naszego komputera stacjonarnego?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie karty graficzne będą odpowiednie dla zestawów z dolnej, średniej i górnej półki
  • czy zintegrowana karta graficzna wystarczy do codziennego funkcjonowania
  • jakie karty przeznaczone są do profesjonalnych rozwiązań i zaawansowanych programów graficznych

Zestawy komputerowe mogą być składane w ramach różnych budżetów i przeznaczone do różnych potrzeb. Jakie karty graficzne będą odpowiednie dla każdego z nich?

Wariant ekonomiczny – bez karty graficznej i karty graficzne z dolnej półki

Najtańszym rozwiązaniem przy wyborze karty graficznej jest… jej brak. Obecnie istnieją procesory wyposażone w GPU, czyli dodatkowy procesor graficzny. Korzystając z pamięci RAM komputera i mocy obliczeniowej procesora wykonuje zadania przeznaczone dla karty graficznej podpiętej pod łącze PCI Express. Jest to świetne rozwiązanie dla komputerów służących do prostej pracy biurowej i do zestawów składanych przy małym budżecie. Na takim procesorze graficznym bez problemu będą działać mniej wymagające gry, a da się uruchomić nawet te o wyższych wymaganiach. 

Równie dobrym, ekonomicznym rozwiązaniem jest kupno płyty głównej ze zintegrowaną kartą graficzną, chociaż wybór procesora GPU jest bardziej przyszłościowy. 

Jaka karta graficzna z dolnej i średniej półki cenowej?

Jeżeli nie możemy się obejść bez chociażby najtańszej karty graficznej, mamy do wyboru kupno starszych, używanych podzespołów lub zakup nowego sprzętu o słabszych parametrach i niższej cenie. To pierwsze rozwiązanie niesie za sobą ryzyko, szczególnie że wiele używanych kart graficznych było używane do kopania kryptowalut, co znacznie skraca ich żywotność. Jeśli nie mamy gwarancji, że używany sprzęt jest w dobrym stanie, warto zainwestować w nowe podzespoły.

Przy zakupie karty graficznej powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką mocą obliczeniową dysponuje karta graficzna, ile ma pamięci RAM i jakiego typu. Niestety wybór nawet najtańszej karty graficznej to wydatek w granicach tysiąca złotych. Jednym z polecanych modeli może być np. Radeon RX 6500 XT DUAL 4GB. W przedziale do 1500 zł dobrym wyborem jest np. Radeon RX 6600 Fighter 8GB. 

Wybierając produkt ze średniej półki mamy większe możliwości. Wydając 2 tysiące złotych lub więcej możemy zakupić np.  GeForce RTX 3060 EAGLE 12GB OC 2.0 LHR od Gigabyte lub Radeon RX 6750 XT DUAL 12GB OC od ASUS. 

Jaką kartę graficzną z górnej półki? Karta graficzna GeForce czy AMD?

W przypadku, gdy gramy w bardziej wymagające gry lub korzystamy w pracy z zaawansowanych programów graficznych konieczny może być dla nas wybór karty graficznej z wyższej półki. W budżecie powyżej 3 000 zł do wyboru mamy karty takie jak  np. GeForce GTX 1650 lub nieco mocniejszy Radeon RX 6500 XT. W przypadku bardziej wymagających tytułów, warto wybrać coś jeszcze wydajniejszego, np. NVIDIA GeForce RTX 3050, RTX 3060, RTX 3070 lub AMD Radeon 6600 XT, AMD Radeon RX 6700.

Najwydajniejsze modele kart graficznych to między innymi serie GeForce RTX 4000 oraz AMD Radeon RX 7000. Zakup tych modeli to wydatek ok. 5 tysięcy złotych i więcej. 

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story