Czym jest paradontoza i jak ją leczyć?

leczenie paradontozy
Zapalenie przyzębia to choroba wywoływana przez bakterie, które mogą przenosić się na inne części ciała | fot.: materiał partnera

Zapalenie przyzębia jest to problem, z którym coraz częściej boryka się większość ludzi w pewnym momencie swojego życia, ale można mu łatwo zapobiec, dbając o zdrowie jamy ustnej. Nieleczona paradontoza może prowadzić do utraty zębów i jeszcze poważniejszych problemów. W tym artykule zostaną przedstawione informacje, co musisz wiedzieć o zapaleniu przyzębia i jak go leczyć!

Czym jest paradontoza?

Paradontoza jest to przeważnie infekcja dziąseł, która dotyczy przede wszystkim zębów. Jest to spowodowane nagromadzeniem się bakterii w dziąsłach, co prowadzi do stanu zapalnego i zniszczenia w ten sposób tkanki zęba. Paradontoza to choroba dziąseł, która dotyka ludzi w każdym wieku Mitem jest więc, że tego rodzaju choroba występuje wyłącznie u ludzi starszych, pacjentów dorosłych. Mogą na nią chorować również dzieci oraz nastolatki, ponieważ sprzyjają temu między innymi zmiany hormonalne, które są związane z okresem dojrzewania. W związku z tym tkanki miękkie w tym wieku są bardziej podatne na różnego rodzaju stany zapalne. Według badań, częstotliwość pojawiania się zapalenia dziąseł w takim okresie jest od 50-99%. Najczęściej dotyczy to między innymi nastolatków w wieku od 14-16 lat.

Zapalenie przyzębia to stan, w którym dochodzi do zapalnego tkanek podporowych w kości szczęki, zwanych więzadłami przyzębia. Stan ten jest często powodowany przez bakterie, które dostają się do organizmu przez dziąsła lub zęby. Bakterie mogą przenosić się z dziąseł na inne części ciała, takie jak kość i więzadła przyzębia.

Jakie są objawy paradontozy?

Oznaki i objawy zapalenia przyzębia różnią się w zależności od osoby, ale zazwyczaj obejmują zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie. Nieleczona paradontoza może prowadzić do utraty zębów.

Najczęstsze objawy paradontozy to między innymi ból, stan zapalny wokół zębów oraz dziąseł. Ból może być bardzo silny i może rozprzestrzeniać się na inne części twarzy lub też ciała. Może mu również towarzyszyć zaczerwienienie, obrzęk oraz gorączka.

Najczęstszym sposobem leczenia zapalenia przyzębia jest między innymi stosowanie specjalnych antybiotyków. Antybiotyki pomagają zabić bakterie odpowiedzialne za tego typu stan. Mogą być również stosowane w leczeniu wszelkich innych powiązanych objawów, takich jak ból, infekcja i obrzęk.

Najczęstszymi objawami chorób dziąseł są między innymi:

  • Obrzęk dziąseł.
  • Rozrost dziąseł.
  • Krwawienia z dziąseł.
  • Nieprzyjemny zapach w jamie ustnej.
  • Może pojawić się również ropna wydzielina. 
  • Nadwrażliwość na skrajne temperatury.
  • Odsłonięcie linii dziąseł i powstawanie kieszonek.

Jak zapobiec paradontozie?

Zapaleniu przyzębia można zapobiegać, dbając o prawidłową higienę jamy ustnej. Powinno się myć zęby dwa razy dziennie i regularnie je nitkować. Należy również unikać spożywania pokarmów bogatych w cukier czy też sól.

Jeśli zachorujemy na paradontozę, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do dentysty, niezbędny będzie stomatolog na warszawskim Bemowie, aby wyleczyć tego rodzaju stan. Jeśli stan nie jest ciężki, można sobie z nim poradzić bez antybiotyków. Jeśli jednak infekcja jest ciężka, to w takim wypadku do skutecznego leczenia tej choroby mogą być wymagane leki.

Istnieją sposoby leczenia zapalenia przyzębia jak antybiotyki, chirurgia periodontologiczna. Pielęgnacja przyzębia jest ogólnie bezpieczna i skuteczna. W związku z tym często prowadzi do mniejszej utraty zębów w dłuższej perspektywie.

Warto pamiętać, że w przypadku dzieci to rodzic jest odpowiedzialny za zdrowie jamy ustnej dziecka. Dlatego też on powinien myć zęby dziecka albo też sprawdzać, czy dziecko robi to dokładnie.

Paradontoza – Podsumowanie

Zapalenie przyzębia to choroba wywoływana przez bakterie, które mogą przenosić się na inne części ciała. Może powodować ból i stan zapalny wokół zębów i dziąseł. Leczenie zwykle obejmuje antybiotyki i dobrą higienę jamy ustnej. Jeśli zachorujesz na paradontozę, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do dentysty. Jet to bardzo ważne. Dlatego warto o tym pamiętać.

W przypadku dzieci może w tego rodzaju infekcjach pojawiać się zapalenie dziąseł, które będzie spowodowane obecnością płytki bakteryjnej. W takim wypadku dziąsła będą  zaczerwienione, obrzęknięte, a także mogą zacząć krwawić

Podsumowując, zapalenie przyzębia to poważna infekcja, która może prowadzić do utraty zębów. Istnieje kilka opcji leczenia. Paradontoza dotyka nie tylko osób starszych, ale również coraz częściej dzieci. Warto więc skonsultować się z dentystą czy też stomatologiem na warszawskim Bemowie i podjąć odpowiedni sposób leczenia.

Tekst sponsorowany: Stomatolog na warszawskim Bemowie – https://www.dentsm.pl

Materiał partnera